Soft coated wheaten terier

Irish soft coated wheaten terrier to rasa zaklasyfikowana do sekcji terierów wysokonożnych. Zgodnie ze swoją nazwą, rasa pochodzi z Irlandii. Przodkami Irish soft coated wheaten terierów są stare, irlandzkie psy pracujące w gospodarstwach chłopskich jako psy zaganiające stada, pomagające w polowaniu, stróżujące i tępiące szczury.

Soft coated wheaten terier ma sierść bez podszerstka, nie gubi włosów, jest hypoalergiczny i w jego towarzystwie mogą przebywać nawet osoby uczulone na psią sierść. Szczeniaki tej rasy często mają nieco inne, ciemniejsze umaszczenie niż wtedy, gdy dorosną. Umaszczenie ma odcień od pszenicznego do białego, przy czym biały jest kolorem mniej pożądanym niż odcienie pszeniczne. Mogą się pojawić czarne albo ciemnobrązowe włosy na głowie. Sierść soft coated wheaten teriera powinna być codziennie czesana.

Soft coated wheaten terier jest psem średniej wielkości, mierzący około 38 centymetrów, o wadze sięgającej maksymalnie 18 kilogramów. Sylwetka psa tej rasy jest w kształcie kwadratu. Terier jest dobrze zbudowany, silny i umięśniony. Wyróżnia się dużą inteligencją i łatwo go wytresować albo trenować w psiej dyscyplinie sportowej typu agility. Soft coated wheaten teriery uwielbiają towarzystwo ludzi, nie lubią zostawać same i potrzebują uwagi ze strony swojego właściciela. Bardzo rzadko zdarza się, żeby okazywały agresję. Psy tej rasy są bardzo energiczne, żywiołowe i chętne do zabawy. Umiejętnie prowadzone nie będą sprawiały swojemu właścicielowi żadnych kłopotów wychowawczych. Będą się jednak buntować przeciwko twardym metodom – w takim przypadku mogą się nawet zachowywać agresywnie. Potrzebują właściciela o spokojnej psychice, traktujące psa sprawiedliwie i łagodnie. Teriery są bardzo skore do entuzjastycznego okazywania uczuć swoim domownikom i często zdarza się, że na powitanie skaczą na człowieka i liżą go po twarzy. Ponieważ ich przodkowie wychowywali się w dość surowych warunkach atmosferycznych, teriery niezbyt dobrze znoszą upały i znacznie lepiej czują się w niskich temperaturach. Mimo instynktu myśliwskiego, socjalizowane od szczeniaka będą tolerować inne zwierzęta. Są czujne i zawsze alarmują właściciela szczekaniem, gdy wyczuwają zagrożenie albo obcych ludzi. Mogą się bawić z małymi dziećmi. Da się zauważyć pewne różnice w wyglądzie psów hodowanych w Stanach Zjednoczonych, które są nieco masywniejsze od irlandzkich osobników.