Sznaucer miniaturowy

Sznaucer miniaturowy jest rasą zaklasyfikowaną do sekcji psów w typie pinczera i sznaucera. Jego przodkami były małe, szorstkowłose psy, służące w gospodarstwach rolniczych na terenie Niemiec i Szwajcarii w XIX wieku. początkowo psy te ochrzczono mianem szorstkowłosego pinczera karłowatego. Były to psy bardzo czujne i doskonale radziły sobie ze szczurami i myszami. W końcu jednak wydzielono sznaucery miniaturowe jako odrębną rasę psów, które były miniaturowe, ale bez żadnych oznak karłowatości.

Sznaucer miniaturowy wygląda jak klasyczny terier, tyle że jest mniejszych rozmiarów. Ma mocną, zwartą budowę ciała, a jego sylwetka powinna przypominać kwadrat. Głowa jest długa i mierzy dokładnie połowę długości linii grzbietu. Kufa również jest wydłużona, ale nie może być szpiczasta. Oczy powinny mieć kształt owalny i ciemne tęczówki. Uszy sznaucera są osadzone wysoko i załamują się w połowie swojej długości. Kiedyś uszy kopiowano, dzisiaj już się tego nie robi. Psy przeznaczone na wystawę są czasami dodatkowo strzyżone – można na przykład przycinać na krótko włosy na nogach, zostawiając tylko „puchate” obrączki w dolnej części łap.

Podszerstek sznaucera miniaturowego jest miękki, a włos okrywowy jest twardy, gęsty i raczej krótki. Włos nie powinien się skręcać ani nadmiernie stroszyć. Sierść na kufie jest dłuższa, dzięki czemu tworzy się charakterystyczna dla wielu sznaucerów bródka oraz gęste, krzaczaste brwi. Umaszczenie może być czarne, srebrno-czarne, białe oraz typu sól i pieprz. Sierść wymaga regularnej pielęgnacji, polegającej głównie na starannym szczotkowaniu. Musi być też systematycznie trymowana.

Sznaucer miniaturowy, jak większość małych psów, jest bardzo żywy, energiczny i temperamentny. Charakterem przypomina jednak bardziej swojego większego krewniaka – sznaucera średniego. Miniaturowe sznaucery bardzo przywiązują się do pana i są mu bardzo oddane. Są to psy bardzo inteligentne i pewne siebie. Ze względu na swoją wrodzoną czujność, mogą pełnić rolę psa stróżującego. Nadają się do trzymania w mieszkaniu. Sznaucery miniaturowe są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne i rzadko chorują. Ich problemy zdrowotne dotyczą przeważnie nerek i skóry, mogą też zapaść na jaskrę. Obecnie sznaucery miniaturowe pełnią przede wszystkim funkcję psa towarzyskiego i mogą być trzymane w domu z małymi dziećmi.