Shih Tzu

Opublikowano w Psy do towarzystwa

Shih Tzu to rasa bardzo wesołych i towarzyskich piesków o miniaturowych gabarytach, a także długich i miękkich włosach o różnym ubarwieniu (zdarzają się osobniki białe, beżowe, czarne i mieszane).

Shih Tzu
Shih Tzu (by gurdonark )

Shih tzu są inteligentne, łatwo przyzwyczajają się do życia w domu i niechętnie się od niego oddalają. Są bardzo aktywne, lubią spacery i zabawy z ludźmi. Nie są groźne dla innych zwierząt domowych ani dzieci.


Niestety są to psy szczególnie podatne na różnego rodzaju choroby, z których wiele jest uwarunkowanych genetycznie. Dotykają je choroby oczu (np. niedrożność kanalika łzowego), choroby serca, zapalenie tarczycy, niedoczynność nadnerczy, udar cieplny. Problemem charakterystycznym dla shih tzu są wady wrodzone, takie jak niewydolność nerek, podwinięcie brzegu powiek czy też zwężenie nozdrzy, które powoduje poważne kłopoty z oddychaniem. Wiele z tych defektów można jednak naprawić chirurgicznie, o ile zostaną wystarczająco wcześnie wykryte. Objawami występującymi w większości chorób są utrata wagi, wypadanie włosów i ogólna apatia.

 

Shih Tzu
Shih Tzu (by hi, i'm sadie shin tzu )

Aby ustrzec swojego pupila przed chorobami, należy zapewnić mu permanentną pielęgnację i opiekę. Ponieważ shih tzu mają długą sierść, codzienne czesanie oraz regularne kąpiele są im niezbędne w celu usunięcia kołtunów. Starannej kontroli należy poddać także ich oczy i uszy. Służą do tego specjalne kosmetyki. Niektóre osobniki wymagają codziennego przemywania oczu specjalistycznymi środkami dla psów. Jeżeli nasz shih tzu będzie miał zapewnioną stałą opiekę, będziemy mogli się cieszyć jego towarzystwem przez ok. 15-20 lat, ponieważ tyle wynosi przeciętna długość życia psów tej rasy.

Shih Tzu
Shih Tzu (by hi, i'm sadie shin tzu )

Shih tzu (dosłownie z chińskiego: „lwi pies”) pochodzą z Tybetu. Do Europy (a konkretnie do Wielkiej Brytanii) trafił w latach trzydziestych XX wieku, jako podarunek. Według niektórych teorii psy te wyhodowano poprzez skrzyżowanie pekińczyka z lhasa apso, niemniej analiza DNA skłania ku wnioskowi, że jest to znacznie starsza rasa.

Galeria rasy Shih Tzu:

Zobacz również

Default Image

Staffordshire bull terrier

in Teriery
Staffordshire Bull Terrier należą do grupy terierów w sekcji terierów w typie bull. Ta odmiana została stworzona z myślą o walkach psów. W tym celu skrzyżowano teriery z buldogami, a nowa rasa zyskała akceptację w 1935 roku. Staffordshire bulterier jest rasą… Czytaj więcej..
Default Image

Walijski Corgi Cardigan i Pembroke

in Psy pasterskie
Welsh Corgi Cardigan to rasa psów należąca do sekcji psów pasterskich. Razem z Welsh Corgi Pembroke zostały sprowadzone na Wyspy Brytyjskie przez Wikingów. Obie te rasy mają wspólnych przodków, a do ich rozwoju w największym stopniu przyczynili się… Czytaj więcej..
Default Image

Skye terier

in Teriery
Skye terrier jest rasą, która należy do sekcji terierów krótkonożnych. Nazwa rasy pochodzi od wyspy Skye leżącej u północno-zachodnich wybrzeży Szkocji. Przodkami tych terierów były długowłose psy mieszkające na tej wyspie od bardzo dawna. W Edynburgu można… Czytaj więcej..
chow chow

Chow-chow

in Psy użytkowe
Chow chow to rasa psów należąca do sekcji szpiców azjatyckich i ras pokrewnych. Jest to rasa znana człowiekowi już od ponad dwóch tysięcy lat. Pochodzi z terenów mongolskich. Wiele osobników mieszkało także w górach Tybetu, wśród tamtejszych mnichów – właśnie… Czytaj więcej..

Popularne

Maltańczyk

Maltańczyk

in Psy do towarzystwa
Maltańczyki – znane także pod nazwą „maltese” – są rasą psów do towarzystwa, zaliczaną do sekcji biszonów. Są to pieski o proporcjonalnej budowie i niewielkich rozmiarach. Dorosłe osobniki osiągają około 25 cm wysokości i od 2 do 5 kg wagi (preferuje się… Czytaj więcej..
Shih Tzu

Shih Tzu

in Psy do towarzystwa
Shih Tzu to rasa bardzo wesołych i towarzyskich piesków o miniaturowych gabarytach, a także długich i miękkich włosach o różnym ubarwieniu (zdarzają się osobniki białe, beżowe, czarne i mieszane). Shih Tzu (by gurdonark ) Shih tzu są inteligentne, łatwo… Czytaj więcej..
Julius V

Pudel toy

in Psy do towarzystwa
Pudel Toy jest najmniejszą – większe rasy pudla to pudel duży, średni i miniaturowy – odmianą pudla, osiągającą rozmiary 24-28 cm w kłębie i ważącym 3-4 kg. Tak jak inne psy tej rasy, jest on zaliczany do grupy IX, obejmującej psy ozdobne i do towarzystwa.… Czytaj więcej..
Pekingese, rasy psów, Pekińczyk

Pekińczyk

in Psy do towarzystwa
Pekińczyki, zwane też niekiedy „pekinami”, to rasa psów o dużej, szerokiej i spłaszczonej między uszami głowie oraz krótkim i masywnym – zwłaszcza w jego przedniej części – tułowiu. Charakteryzują się szerokim i pomarszczonym pyskiem o spłaszczonym profilu i… Czytaj więcej..