Shih Tzu

Shih Tzu to rasa bardzo wesołych i towarzyskich piesków o miniaturowych gabarytach, a także długich i miękkich włosach o różnym ubarwieniu (zdarzają się osobniki białe, beżowe, czarne i mieszane).

Shih Tzu
Shih Tzu (by gurdonark )

Shih tzu są inteligentne, łatwo przyzwyczajają się do życia w domu i niechętnie się od niego oddalają. Są bardzo aktywne, lubią spacery i zabawy z ludźmi. Nie są groźne dla innych zwierząt domowych ani dzieci.


Niestety są to psy szczególnie podatne na różnego rodzaju choroby, z których wiele jest uwarunkowanych genetycznie. Dotykają je choroby oczu (np. niedrożność kanalika łzowego), choroby serca, zapalenie tarczycy, niedoczynność nadnerczy, udar cieplny. Problemem charakterystycznym dla shih tzu są wady wrodzone, takie jak niewydolność nerek, podwinięcie brzegu powiek czy też zwężenie nozdrzy, które powoduje poważne kłopoty z oddychaniem. Wiele z tych defektów można jednak naprawić chirurgicznie, o ile zostaną wystarczająco wcześnie wykryte. Objawami występującymi w większości chorób są utrata wagi, wypadanie włosów i ogólna apatia.

 

Shih Tzu
Shih Tzu (by hi, i'm sadie shin tzu )

Aby ustrzec swojego pupila przed chorobami, należy zapewnić mu permanentną pielęgnację i opiekę. Ponieważ shih tzu mają długą sierść, codzienne czesanie oraz regularne kąpiele są im niezbędne w celu usunięcia kołtunów. Starannej kontroli należy poddać także ich oczy i uszy. Służą do tego specjalne kosmetyki. Niektóre osobniki wymagają codziennego przemywania oczu specjalistycznymi środkami dla psów. Jeżeli nasz shih tzu będzie miał zapewnioną stałą opiekę, będziemy mogli się cieszyć jego towarzystwem przez ok. 15-20 lat, ponieważ tyle wynosi przeciętna długość życia psów tej rasy.

Shih Tzu
Shih Tzu (by hi, i'm sadie shin tzu )

Shih tzu (dosłownie z chińskiego: „lwi pies”) pochodzą z Tybetu. Do Europy (a konkretnie do Wielkiej Brytanii) trafił w latach trzydziestych XX wieku, jako podarunek. Według niektórych teorii psy te wyhodowano poprzez skrzyżowanie pekińczyka z lhasa apso, niemniej analiza DNA skłania ku wnioskowi, że jest to znacznie starsza rasa.

Galeria rasy Shih Tzu: