Border collie

Border collie zakwalifikowany jest do sekcji psów pasterskich. Wywodzi się od owczarków hodowanych w Anglii i Szkocji, a pod koniec XIX wieku trafił także do innych krajów na wszystkich kontynentach, gdzie był używany do pracy w charakterze psa pasterskiego.

Border Collie
Border Collie (by Robert Lang Photography )

Border collie jest harmonijnie zbudowany i porusza się z dużą gracją. Jego waga ciała powinna być proporcjonalna do rozmiarów. Współczesne border collie, które nie są wykorzystywane do pracy, ale biorą udział w wystawach, mają lżejszą budowę ciała, bardziej wydłużoną głowę i rzadszą sierść w porównaniu do swoich pracujących poprzedników. Te rozróżnienia w budowie ciała są także uwzględnione we wzorcu rasy. Ponadto, można zauważyć, że bardziej masywne osobniki mają rodowód angielski, podczas gdy masywniejsze psy pochodzą z hodowli nowozelandzkiej.

Border collie występuje w wielu umaszczeniach, najczęściej niejednolitych. Psy tej rasy mogą być biało-czarne, niebiesko-białe, ciemnoszare marmurkowe, czerwono-białe. W wielu umaszczeniach pojawiają się kontrastowe podpalenia. Przy odcieniu umaszczenia niewskazana jest przewaga koloru białego. Przy wszystkich umaszczeniach oczy border collie muszą być jak najciemniejsze, jedynie przy umaszczeniu merle mogą występować niebieskie tęczówki. Border collie ma dość długą sierść, z wyjątkiem odmiany krótkowłosej, bardzo rzadko spotykanej na terenie Polski.

Border collie jest psem bystrym i inteligentnym, dlatego najlepiej czuje się w pracy, podczas której może działać samodzielnie. Chętnie się uczy i szybko opanowuje nowe komendy, bardzo dużo biega i lubi wykonywać polecenia swojego właściciela. Wymaga dużej uwagi ze strony człowieka, dlatego powinien mieć pana, który będzie w stanie poświęcić mu dużo czasu i tak jak pies, lubi dużo ruchu. Border collie jest spokojny, łagodny i najlepiej czuje się w towarzystwie osoby o podobnym usposobieniu.

Border Collie
Border Collie (by Robert Lang Photography )

Jako pies pasterski, border collie musi mieć ciągle zajęcie, nie można więc trzymać go bezczynnie w małym mieszkaniu. Jeśli nie jest wykorzystywany do pracy, warto zaangażować psa do uprawiania psich sportów. Ponieważ chętnie współpracują z człowiekiem, wykorzystuje się je również w ratownictwie górskim oraz przy wykrywaniu narkotyków i w służbie celnej, a także przy terapii chorych. Oprócz zapewnienia sporej dawki codziennej aktywności, border collie nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji.