Sznaucer średni

Sznaucer średni to rasa należąca do grupy psów w typie pinczera i sznaucera, molosowatych i szwajcarskich psów pasterskich. Według klasyfikacji, należy też do sekcji psów w typie pinczera i sznaucera.

Sznaucer średni
Sznaucer średni (by shodanphotos )

Sznaucery są znane od bardzo dawna, a pierwsze wzmianki na piśmie można spotkać w dokumentach z XVI wieku. Sznaucery hodowane były przede wszystkim na terenach południowych Niemiec - Bawarii i Wirtembergii. Mieszkały w gospodarstwach prowadzących hodowlę owiec i bydła, gdzie zajmowały się pilnowaniem stad. Były też towarzyszami dyliżansów, biegając na równi z końmi. Dobrze radziły sobie także w miastach, gdzie wykorzystywano sznaucery do tępienia gryzoni.

 

Sznaucer średni
Sznaucer średni (by Kaa-G )

Głowa sznaucera średniego jest mocnej budowy, o wydłużonym kształcie, zwężająca się łagodnie w kierunku nosa. Kufa sznaucera przypomina kształt delikatnie ściętego klina. Oczy, o ciemnych tęczówkach, są owalnego kształtu. Uszy, przypominające literę „V”, są załamane i wysoko osadzone. Tułów sznaucera jest zwarty, z umiarkowanie szeroką klatką piersiową, o owalnym przekroju. Grzbiet psa jest dość krótki i opadający ku tyłowi. Zarówno uszy, jak i ogon, były dawniej kopiowane, ale dzisiaj nie stosuje się już tej praktyki i zostawia się te części ciała w naturalnej postaci.

Sznaucer średni
Sznaucer średni (by shodanphotos )

Sierść sznaucera średniego składa się z podszerstka i włosa okrywowego. Włosy okrywowe są gęste, twarde i szorstkie w dotyku, raczej krótkie, z wyjątkiem charakterystycznych krzaczastych brwi i dłuższej bródki na kufie. Najczęściej spotykane jest umaszczenie pieprz i sól albo srebrne. Znacznie rzadziej spotyka się osobniki o umaszczeniu całkowicie czarnym. Wszystkie te odcienie sierści są dopuszczalne, nie uznaje się za to białych plam występujących na głowie, kończynach i piersi.

Sznaucer średni
Sznaucer średni (by Naus79 )

Współcześnie sznaucer średni najlepiej sprawdza się jako pies stróżujący i do towarzystwa. Psy tej rasy wyróżniają się dużym temperamentem, ale potrafią zachować spokój i ostrożność. Lubią się bawić, w tym również z dziećmi, dla których nie stanowią zagrożenia. Przywiązuje się mocno do swojego właściciela, jest inteligentny i posłuszny. Niestety, czasami bywa dość głośny, ale za to błyskawicznie reaguje na podejrzane dźwięki. Nie przeszkadzają mu ani niskie, ani wysokie temperatury, rzadko choruje. Pielęgnacja sierści sznaucera średniego polega głównie na regularnym czesaniu, strzyżeniu i trymowaniu.