Miniaturowy pinczer – ratler

Pinczer miniaturowy jest rasą psów zakwalifikowaną do grupy psów w typie sznaucera i pinczera, szwajcarskich psów pasterskich oraz molosów. Pinczer miniaturowy należy do sekcji psów w typie sznaucera i pinczera, a dokładniej - do podsekcji psów w typie pinczera.

Ojczyzną pinczera miniaturowego są Niemcy. Pinczer miniaturowy wywodzi się bezpośrednio od pinczera średniego. Jest jego zminiaturyzowaną odmianą i nie posiada żadnych oznak karłowatości, czyli rachitycznej budowy ciała, okrągłej głowy czy przesadnie wyłupiastych oczu. Przodkami pinczerów są psy z rodziny terierów, ale z czasem pinczery zostały uznane jako kompletnie oddzielna rasa. Na samym początku pinczery wykorzystywano głównie do polowania na szczury i inne gryzonie. Współcześnie są psami domowymi do towarzystwa. Ze względu na swoją dużą czujność, pinczery miniaturowe mogą pełnić rolę psów pilnujących. Nie ma też kłopotów z trzymaniem pinczerów w małym mieszkaniu, jeśli tylko zapewni się mu regularne spacery na świeżym powietrzu.

Pinczery miniaturowe są bardzo żywiołowe, spostrzegawcze i bystre. Lubią ruch i częste spacery. Mimo swoich niewielkich rozmiarów są to psy odważne. Nie odnoszą się zbyt przyjaźnie do obcych osób i bardzo często okazują swoją nieufność głośnym szczekaniem. Mają też bardzo mocno rozwinięty instynkt stróżujący i łowiecki. Pinczer miniaturowy zwykle przywiązuje się do jednego członka rodziny, którego uważa za swojego pana, ale czasami może obdarzyć większą sympatią również innych domowników.

Miniaturowy pinczer ma zarys sylwetki w kształcie kwadratu. Jak każdy pies odmiany miniaturowej, ma bardzo małe rozmiary, ale jest zbudowany proporcjonalnie. Uczy pinczera są wysoko osadzone i mogą być stojące albo załamane, przypominające literę V. Kiedyś pinczerom miniaturowym przycinano ogony, dzisiaj najczęściej zostawia się ogon w stanie naturalnym.

Pinczer miniaturowy nie ma podszerstka, a jego sierść gładko przylega do ciała, jest dość twarda w dotyku, bardzo krótka i gęsta. Sierść pinczera ma lśniący odcień i najczęściej jest koloru czarnego albo rudego. Umaszczenie pinczerów jest przeważnie jednolite, ale zdarzają się też na czarnej sierści rude znaczenia. Mimo krótkich włosów, pinczery mają skłonność do linienia.

Pinczery są bardzo łatwe w pielęgnacji, muszą tylko mieć zapewnioną zdrową dietę. Zdarzają się problemy z osadzaniem kamienia, powinno się też regularnie obcinać pieskowi pazury.