Terier walijski

Terier walijski to rasa należąca do sekcji terierów wysokonożnych. Jego bliskim kuzynem jest lakeland terier. Terier walijski jest dość starą rasą, pochodzącą od foksteriera i black and tan teriera.

Welsh Terrier
Welsh Terrier (by kazg5 )

Jest bardzo podobny z wyglądu do airedale teriera. Głównym zadaniem teriera walijskiego było w dawnych czasach towarzyszenie człowiekowi podczas polowań, gdzie zajmował się wypłaszaniem lisów z nor. Obecnie trzymany jest przede wszystkim jako pies do towarzystwa, ale zdarza się, że jest jeszcze wykorzystywany do myślistwa, głównie przy polowaniu na dziki.

Welsh Terrier
Welsh Terrier (by kazg5 )

Zgodnie z nazwą, pochodzi z Walii i jest uznawany za jedną z najstarszych ras występujących w Wielkiej Brytanii, które przetrwały do czasów współczesnych. Mimo tak długiego życiorysu, rasa została oficjalnie uznana i zarejestrowana dopiero w XIX wieku. Obecnie jest uznawana za rasę zagrożoną – rocznie rejestruje się raptem około 300 nowych szczeniaków, podczas gdy rasy bardziej popularne mogą się pochwalić dziesiątkami tysięcy.

Welsh Terrier
Welsh Terrier (by kazg5 )

Terier walijski jest psem bardzo towarzyskim, o spokojnym usposobieniu. Jest mniej zaczepny niż lakeland terier i znacznie łatwiej da się go prowadzić. Są wesołe, pewne siebie, odważne. Lubią się bawić. Jeśli jednak nie będą odpowiednio wychowywane, mogą być nieposłuszne i uparte nawet wobec swojej rodziny i właściciela. Mają silnie rozwinięty instynkt myśliwski i typową dla terierów agresję wobec obcych psów – w ich towarzystwie zawsze będą starały się podkreślić własną dominację, mogą też dać się sprowokować do walki o swoje terytorium. Z tego względu najlepiej nadają się dla osób, które mają doświadczenie w wychowywaniu psów, zwłaszcza terierów. Można je trzymać w warunkach miejskich, ale tylko wtedy, gdy będą miały zapewnione codzienne spacery, podczas których będą mogły się wybiegać. Nie są wymagające, ale potrzebują kilka razy do roku trymowania sierści. Odznaczają się dobrym zdrowiem, choć są podatne na alergie skórne. Można im kopiować ogon.

W przypadku, gdy ogon zostaje w swojej naturalnej postaci, powinien być dobrze osadzony, noszony prosto – niedopuszczalne są zawinięcia nad grzbietem. Uszy teriera walijskiego są w kształcie litery „V”, skierowane do przodu i opadające mocno na policzki. Oczy są głęboko osadzone i w ciemnobrązowym kolorze. Terier walijski ma typową mocną budowę ciała, z silnymi kończynami. Jego sierść jest gęsta, twarda i szorstka, a najczęściej spotykane jest umaszczenie czarne podpalane.