Jak prawidłowo dbać o swojego psa?

Posiadanie psa jest czymś wspaniałym, jednak jest to również ogromny obowiązek. Niestety wiele osób zapomina o tym, że pies wymaga opieki. Nie można traktować żywego zwierzęcia jak zabawki, ponieważ ma ono swoje potrzeby. Dlatego tak ważne jest by podchodzić do posiadania psa w sposób odpowiedzialny. Nie można go porzucić, gdy nam się znudzi. Przed przyjęciem psa pod swój dach warto zapoznać się z podstawowymi zasadami opieki nad nim.

Pies domowy czy podwórkowy?

Zanim zapadnie ostateczna decyzja na temat posiadania psa, należy rozważyć czy chcemy się opiekować psem podwórkowym czy domowym. W głównej mierze jest to uzależnione od warunków mieszkaniowych. Mieszkając w bloku trudno brać pod uwagę posiadanie psa podwórkowego. Jednak właściciele domków jednorodzinnych mogą sobie na to pozwolić. Przyjmuje się, że zajmowanie się psem przebywającym na podwórku, jest łatwiejsze. Takiego czworonoga na przykład nie trzeba wyprowadzać na spacery by załatwił swoje potrzeby fizjologiczne.

Psy przebywające w domu są o wiele bardziej zajmujące. Taki pies wymaga dużo więcej uwagi. Należy go na przykład systematycznie wyprowadzać za potrzebą oraz po to by mógł się wybiegać. Pies taki musi być też odpowiednio ułożony, by nie niszczył rzeczy w mieszkaniu. Szczególnie duża odpowiedzialność spoczywa na właścicielach psów mieszkających w domach wielorodzinnych.

Szczęśliwy pies to zdrowy pies

Kolejnym obowiązkiem właściciela jest to by z psem chodzić w razie potrzeby do weterynarza, na przykład na szczepienia lub gdy jest chory. Jednak należy pamiętać o tym, że taka wizyta nie należy do najtańszych. Biorąc pod opiekę małego szczeniaczka, bierzmy też pod uwagę to, że zamieni się on za kilka lat w dużego psa, który może niejednokrotnie wymagać leczenia.

Obowiązkiem właściciela jest również zapewnianie psu odpowiedniego pożywienia. Dobrej jakości karma dla psa  to kolejny wydatek. Oczywiście można kupić tanie pokarmy jednak jest to tylko pozorna oszczędność. Źle odżywiany pies częściej choruje, co przekłada się na kosztowne wizyty u weterynarza. Prawidłowo odżywiony pies jest radosny, zdrowy i chętny do zabawy.

Najważniejsze jest jednak to by poświęcać swojemu psu jak najwięcej czasu. Zwierzęta przywiązują się do właściciela, dlatego bardzo ważna jest wspólna zabawa. Należy też znaleźć czas na zabiegi kosmetyczne takie jak szczotkowanie czy kąpiel. Jeśli zapewnimy psu odpowiednią opiekę odwdzięczy się on nam bezwarunkową miłością.