Jak wybrać odpowiednie legowisko dla psa?

Opublikowano w Przeczytaj również

Kiedy pojawia się u nas w domu wyczekiwany czworonóg pojawia się pytanie jakie wybrać legowisko oraz gdzie je ustawić? Przede wszystkim należy pamiętać, że to legowisko dla psa, nie dla nas i należy zadbać o to, żeby odpowiadało jego potrzebom, a nie naszym.

Legowisko dla psa przede wszystkim powinno mieć odpowiedni rozmiar - nie może być za duże, gdyż pies nie będzie się czuł w nim bezpiecznie. Nie może też być za małe, gdyż wtedy oczywiste, nie będzie mu w nim wygodnie. Aby dobrać odpowiednią wielkość legowiska wystarczy zmierzyć naszego psa od czubka głowy po nasadę ogona i dodać do wyniku około 10-20 cm w zależności czy piesek jest duży czy mały - w ten sposób otrzymamy długość naszego legowiska. Następnie zmierzmy psa od czubka głowy po przednie pazury. Do wyniku również dodajmy 10 cm w przypadku małego pieska, a około 20 cm w przypadku dużego psa, i otrzymamy szerokość naszego legowiska. Kiedy mamy już rozmiar naszego posłania, czas zastanowić się z jakiego materiału powinno być wykonane oraz jaki powinno mieć kształt.

Legowiska dla psów produkowane są w przeróżnych kształtach - od tradycyjnych legowisk prostokątnych, poprzez owalne, na pontonach i poduszkach kończąc. Wg mnie najwygodniejsze legowisko do domu to legowisko prostokątne, gdyż postawione pod ścianą czy w kącie, zapobiega zbieraniu się kurzu na podłodze w rogach obok legowiska (tak jak to się dzieje w przypadku legowisk okrągłych). Na wyjazdy natomiast warto zastanowić się nad poduszką czy pontonem, bo takie legowisko jest lżejsze i łatwo zabrać je ze sobą w podróż.

Jeśli chodzi o materiały z którego powinno być wykonane legowisko powinny być one wytrzymałe, w końcu to legowisko dla psa, ale jednocześnie miłe w dotyku, rzadko który pies lubi przecież leżeć na szeleszczącej okropnej tkaninie. Takie legowisko, które jest wykonane z wytrzymałej tkaniny, ale jednocześnie nie szeleści, posiada w ofercie sklep Magic Dog - legowisko dla psa Standard. 

Kolejnym elementem ważnych przy wyborze legowiska dla psa jest jego odpowiednie ustawienie. Legowisko powinno stać w miejscu wolnym od przeciągów, w którym pies lubi leżeć - czasami pies sam wskaże nam takie miejsce. Najczęściej jest to salon, bo pies jest przecież towarzyski, lub przedpokój, bo nasz czworonóg lubi mieć wszystko na oku. Najważniejszą zasadą jest jednak to, że legowisko jest dla psa nie dla nas i to jemu powinno się spodobać...