Smycz dla psa - czyli bezpieczeństwo nie tylko naszego pupila

Posłuszny pies, który spaceruje przy nodze reagując na wszelkie możliwe komendy właściciela, jest marzeniem każdego "psiarza". Oczywiście nasi pupile, żeby sprostać takim wyimaginowanym oczekiwaniom, muszą najpierw nauczyć się tego i owego. Jednym z pierwszych etapów takiego szkolenia będzie nauka przy użyciu smyczy.

Konieczność korzystania ze smyczy

Smycz nie tylko świetnie nadaje się do celów treningowych, ale równie dobrze odnajduje się w temacie zapewnienia bezpieczeństwa Twojego psa oraz wszystkich innych spacerowiczów - dwu i czworonożnych. Wizja potrącenia przez samochód, spontanicznej ucieczki w siną dal lub pogryzienia przez innego psa skłania do refleksji na temat doboru odpowiedniej smyczy.

Inną stroną problemu jest bezpieczeństwo przechodniów, z którymi nasz pupil będzie miał do czynienia. Rozpędzone, małe dzieci, obwąchiwanie nogawek starszego pana lub uczulona na psy sąsiadka to kolejne przykłady konieczności korzystania z ograniczeń, jakie zapewnia smycz.

Coraz bardziej świadome społeczeństwo dostrzega potrzebę sprzątania odchodów po swoich pupilach, co jest kolejną superlatywą prowadzenia psa na krótki dystans.

Opcjonalnie można doposażyć smycz w tzw. rozdzielacz, co umożliwi prowadzenie kilku psów na jednej smyczy. Wszystko, co niezbędne w temacie psiej smyczy znajdziesz za pośrednictwem portalu https://glonojad.pl/Smycze__28_73.

1) optymalne rozwiązanie

Standardowe smycze są najlepszym wyborem dla niezdecydowanych klientów. Zależnie od długości, zapewniać mogą odpowiednią kontrolę (przy wyborze krótszej wersji), jak również wystarczającą swobodę, aby pies poczuł namiastkę wolności w celu eksploracji najbliższego otoczenia. Przyczyną zwiększonej kontroli jest prostota wykonania, bez żadnego mechanizmu zwijania. Mogą być wykonane na bazie solidnego sznura o długości od 120 do 240 cm.

2) rozwiń i zwiń

Kontrowersje wynikające z niepochlebnych opinii ekspertów bardzo często odstraszają przed zakupem automatycznie zwijanych smyczy.

Powodem niechęci jest przesadnie zwiększona odległość, jaką umożliwiają tego typu rozwiązania. Istnieją smycze rozwijane na odległość 7 metrów, co z jednej strony zapewnia pupilowi olbrzymią swobodę. Drugą stroną medalu jest ograniczona kontrola w momencie sytuacji stresowych, jakim bardzo często poddawane są czworonogi. Mimo powyższych kontrowersji, zwijane smycze pozostają wciąż bardzo popularnym wyborem wśród właścicieli.

Oczywiście nigdy nie można generalizować, dlatego zakup tego typu produktu będzie korzystny dla właścicieli ułożonego, spokojnego i nieagresywnego psa, który na odpowiednią komendę będzie w stanie wyrównać do nogi właściciela. Przykładem tej podkategorii jest marka Flexi, która oferuje taśmowe smycze o wysokiej jakości.

3) dowolność regulacji

"Przewody" tego typu łączą w sobie sterowność standardowych smyczy oraz elastyczność zwijanych. Zwykle ich długość oscyluje w granicy od niespełna metra do dwóch metrów długości. Regulacja polega na zwiększaniu lub zmniejszaniu odległości poprzez przepinanie karabinka w odpowiedni punkt zaczepienia. Bardzo często smycze tego typu stosowane są podczas treningów psiej posłuszności, a podczas spaceru mogą zapewnić swobodę lub kontrolę, w zależności od potrzeby.

Kiedy już określisz rodzaj potencjalnej smyczy, musisz podjąć decyzję co do materiału, z jakiego będzie wykonana. Według obecnych standardów, istnieją trzy rodzaje materiału zapewniające trwałość i wytrzymałość smyczy.

a) skóra

Wytrzymałość jest podstawowym kryterium tego materiału obok łatwości w utrzymaniu. Dużym minusem jest konieczność czasowej konserwacji, w celu utrzymania wysokiej jakości. Prawdę mówiąc, skóra nie jest w pełni odporna na zużycie, jednak pielęgnowana odpowiednio może przetrwać próbę czasu.

2) nylon

Przystępna cena w połączeniu z trwałością, czynią nylon atrakcyjnym wyborem dla posiadaczy pupila. Smycz wykonana z tego materiału będzie ponadto odporna na warunki atmosferyczne. Negatywem będzie tendencja do przecierania, zwłaszcza podczas spacerowego szarpania. Kompletnie nie tolerują gryzienia. Automatycznie zwijane smycze marki Flexi zapewniać będą wszelkie powyższe dobra oraz zagwarantują niebywałą trwałość.

3) łańcuch

Jeśli masz w domu obsesyjnego, czworonożnego "gryzaka", wybór łańcuchowej smyczy będzie dobrą opcją. Wadą jest oczywiście ciężar przypisany do metalu, a dobór rozmiaru zależeć będzie od usposobienia pupila.

Rozrzut między wyborem smyczy jest, naprawdę, szeroki. Od sznurkowych "maluchów", po taśmowe, automatycznie zwijane "mercedesy". Niezależnie od designu, czy materiałów wykonania, smycz musi być narzędziem gwarantującym pewność właściciela. Smycze dla psów powinny być dostosowane z uwagi na rasę, wagę oraz usposobienie psa. Istnieją trzy podstawowe typy psich smyczy. Każdy z nich ma konkretne przeznaczenie oraz przewagę argumentów nad innymi, w zależności od wymagań psa i właściciela.