Jak wybrać dobrego weterynarza dla naszego zwierzaka?

Szacuje się, że na świecie jest około 550 milionów psów. To tyle, ile ludzi w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech i Francji razem wziętych.

Ile jest kotów nikt nie wie, gdyż te znane ze swojego nieposkromionego charakteru dużo trudniej schwytać i policzyć. Można założyć, ze co najmniej tyle samo. Większość z tych zwierząt ma szczęście bycia kochanym przez swojego właściciela. Jeśli naprawdę kochamy nasze zwierzęta, traktujemy je jak członków naszej rodziny, a nie jak rzecz, dlatego ciężko mówić tu o "własności". Kochamy nasze psiaki i kociaki i robimy dla nich wszystko. I choć one za nim nie przepadają, to chcemy również wybrać dla nich najlepszego weterynarza.

Dobry weterynarz, czyli jaki?

Dobry weterynarz, to taki, który wybrał zawód z powołania. Kochający zwierzęta i traktujący je z miłością i szacunkiem. Oczywiście idąc do kogoś pierwszy raz, musimy go jakoś wybrać, dlatego istnieją wskazówki, na które powinniśmy zwrócić uwagę, by wybór okazał się strzałem w dziesiątkę. Po pierwsze zapytajmy naszych przyjaciół. Marketing szeptany prawie nigdy nie zawodzi. Jeśli w naszej rodzinie, bądź nasz przyjaciel, znajomy ktoś ma psa lub kota zapytajmy, kogo i dlaczego może nam polecić. Dobra przychodnia weterynaryjna powinna wzbudzać zaufanie już po przekroczeniu progu. Porozmawiajmy z osobami w poczekalni. Jeśli właściciele są spokojni, zazwyczaj udziela się to również im podopiecznym. Wokół dobrego lekarza zawsze jest aura spokoju i zaufania. Powinien być cierpliwy i profesjonalny, jednocześnie potrafiący wytłumaczyć nam w prosty sposób co dolega naszemu zwierzęciu i co możemy zrobić. Jeśli nasz problem jest skomplikowany wybierzmy specjalistę.

Specjalista potrzebny od zaraz

 

Jeśli przykładowo wiemy, że coś nie tak jest z łapą, weterynarz ortopeda będzie dobrym wyborem.  Dostępna bardzo wyspecjalizowana diagnostyka i zabiegi ortopedyczne są do naszej dyspozycji.  Dawniej złamana łapa oznaczała gips, a kulawizna jedynie leki przeciwbólowe. Aktualnie mamy możliwość, nie tylko wykonywania zdjęć rentgenowskich, ale i artroskopii, a przy złamaniach wykonuje się zabiegi ortopedyczne, które już w wielu przypadkach nie odbiegają od ludzkich. Dlatego warto wybrać dobrego lekarza weterynarii i dobrego specjalistę.