Nowotwór u psa. Pierwsze symptomy

Czasami są one trudne do zauważenia i jednocześnie łatwe do pomylenia z innymi, mniej groźnymi dolegliwościami. Jeśli pojawiają się przez dłuższy czas, to powinniśmy natychmiast udać się do kliniki weterynaryjnej.

Nowotwory to choroba, która rocznie zbiera ogromne, śmiertelne żniwo na całym świecie. Różne ich typy co roku zabijają tysiące ludzi. Warto jednak pamiętać, że na zagrożenie z ich strony nie jesteśmy narażeni wyłącznie my. Nowotwory mogą atakować wszystkie inne żywe organizmy, w tym także psy. Każdy właściciel czworonoga powinien wiedzieć, jak wyglądają pierwsze objawy takich chorób. 

Problemy z układem trawiennym

Do najważniejszych symptomów raka u psa należą różnego rodzaju problemy z układem trawiennym. Pies traci przede wszystkim apetyt i nie chce jeść nawet tego, co zawsze było jego ulubioną karmą. Mogą pojawić się gwałtowne zmiany w masie ciała psa - zarówno nagły jej spadek, jak i wzrost.

Pies cierpi też na problemy trawienne. Często pojawiają się gwałtowne wymioty lub biegunki. W odchodach psa można zauważyć ślady krwi. Pies może również potrzebować więcej wyjść na spacer i częstszego wypróżniania.

Ogólne osłabienie organizmu

Choroba gwałtownie atakuje i wyniszcza poszczególne systemy w psim organizmie. Z tego powodu zwierzę staje się ospałe i pozbawione energii. Na spacerach nie wykazuje żadnych chęci zabawy. Takie osłabienia i letargi mogą mieć charakter przejściowy. Po krótkim spadku energii pies szybko ją odzyskuje, tylko po to, aby praktycznie od razu znów podupaść na zdrowiu.

Pies zaatakowany przez nowotwór może bardzo cierpieć i doświadczać stale wielkiego bólu. Widać to choćby po jego reakcjach na zwykłe głaskanie czy pieszczoty. Rzeczy, które wcześniej uwielbiał teraz zaczynają wywoływać u niego dyskomfort. Zwierzę może zachowywać się nienaturalne w reakcji na jakikolwiek dotyk - ucieczką, piskiem bólu lub warczeniem.

Kaszel i katar

Nowotwór objawia się również nadmiernym kaszlem. Sam w sobie nie jest to oczywiście symptom raka, bowiem jest to charakterystyczne, chociażby dla zwykłego przeziębienia. Niemniej, jeśli problem stale się nasila, to możemy zacząć się niepokoić. Do tego pojawiają się krwotoki z nosa i z pyska.

Rak atakuje skórę

Zmiany skórne to częsty symptom raka. Wszelkie nagle pojawiające się guzki, wysypki czy brodawki powinny wzbudzić nasze zainteresowanie.

Diagnoza i leczenie

Każdy profesjonalny gabinet weterynaryjny dysponuje szeregiem narzędzi do diagnozowania i leczenia takich chorób. Niemniej jednak w przypadku psów jest to o wiele trudniejsze niż u ludzi. Nowoczesne narzędzia takie jak ultrasonografy weterynaryjne pozwalają na dokładne przebadanie zwierzęcia, ale zwykle diagnoza jest postawiona dość późno.

 

Pies nie może nas oczywiście poinformować wprost o tym, z jakiego powodu cierpi i jakie objawy mu dokuczają.
Leczenie raka u psa w wielu przypadkach jest możliwe. Lepiej jednak postawić na profilaktykę. Co prawda nigdy nie wyeliminujemy ryzyka całkowicie, ale dzięki dobrej diecie, odpowiedniej dawce ruchu każdego dnia i regularnym wizytom kontrolnym można w dużym stopniu zażegnać takie niebezpieczeństwo.