Jak zdominować psa czyli o teorii dominacji

Pies, który nie potrafi nawiązać poprawnej relacji z innymi przedstawicielami swojego gatunku, określany bywa jako dominujący. To samo słowo pada, gdy czworonóg przestaje słuchać się właściciela lub nawet gdy zaczyna być wobec niego agresywny. Czy to rzeczywiście dobre wytłumaczenie? Dowiedz się więcej o teorii dominacji i sprawdź, jak podporządkować sobie psa!

Czym jest teoria dominacji?

Teoria dominacji opracowana została w XX w. Rozpropagował ją głównie John Fisher, m.in. za sprawą swojej książki zatytułowanej „Okiem psa”. Teoria ta oparta została na obserwacji stada wilków, z założeniem, że w watasze obowiązuje sztywna hierarchia. A skoro pies pochodzi od wilka, jej twórcy uznali, że te same zasady warto przenieść na relacje członków rodziny z psem. Według nich zabronione jest m.in. przepuszczanie psa w drzwiach, karmienie go jako pierwszego, wpuszczanie go na kanapę czy do łóżka (miejsc przeznaczonych dla przywódcy stada, z których może patrzeć na innych z góry) lub pozwalanie mu na wygraną w zabawie w przeciąganie. Dodatkowo powinno się ignorować pupila, gdy ten domaga się uwagi. Jednak do dzisiejszych czasów udało się znaleźć przynajmniej dwa ważne powody, dla których większość profesjonalnych treserów nie uznaje tej teorii za skuteczną metodę na to, jak zdominować psa. Przede wszystkim, po licznych obserwacjach dostrzeżono, że hierarchia obowiązująca w stadzie wilków nie jest aż tak sztywna, jak wydawało się pomysłodawcom teorii dominacji. Drugi powód, dla którego teoria ta została odrzucona, to zmiany w psychice psa, które zaszły przez stulecia. Prawdą jest, że pies pochodzi od wilka, jednak proces wyodrębnienia nowego gatunku rozpoczął się na tyle dawno, a pies już tak długo jest zwierzęciem udomowionym i żyjącym w ludzkich grupach, że trudno przenieść zachowania wilków na naszych współczesnych pupili. Co więcej, postępowanie według założeń propagowanej przez Fishera teorii zwykle jest nie tylko nieskuteczne, lecz także szkodliwe dla relacji psa z właścicielem.

Jak podporządkować sobie psa?

Jak zdominować psa, jeśli popularna teoria dominacji nie przynosi efektów? Przede wszystkim najlepiej nie skupiać się na bezwzględnym podporządkowaniu sobie czworonoga, lecz na współpracy z nim. Zamiast zastanawiać się, jak zdominować psa, lepiej pomyśleć o tym, jak go dobrze wychować. Ignorując pupila, wywołujemy u niego dezorientację, a nawet możemy zwiększyć jego agresję przez pogłębiającą się w nim frustrację. To samo dotyczy zabawy w przeciąganie. Jeśli pies za każdym razem przegra, nie poczuje się zdominowany, tylko znudzony i straci chęć na zabawę. Naszego pupila można dziś określić raczej jako „wilka, wiecznego nastolatka”. Wciąż jest zwierzęciem stadnym, jednak do późnych lat skorym do zabawy, która jest dla niego niezbędna. Nie tylko pozwala ona zabić nudę, lecz także umacnia więź pomiędzy czworonogiem a jego opiekunem.

Według odrzuconego dziś sposobu na to, jak zdominować psa, komendy miały być wydawane stanowczo, a zakładanie zwierzęciu kolczatki i szarpnięcia smyczą były pożądane. Obecnie jednak większość treserów uczy właścicieli, że tresura powinna opierać się raczej na zachęcaniu pupila do określonych działań, np. za pomocą smakołyków. Kij zamieniono więc na marchewkę.

Warto także zastanowić się, czy zachowania, które interpretujemy jako dominację psa, nie są przejawem czegoś zupełnie innego. Skakanie na ludzi często jest wyrazem radości i chęci zabawy, a znaczenie terytorium może wiązać się z brakiem odpowiedniego treningu czystości. To samo dotyczy szczekania, które może oddawać cały wachlarz emocji, łącznie z radością i nudą. Dlatego zawsze powinno się przeanalizować zachowanie swojego pupila, a dopiero potem wprowadzić odpowiednie środki zaradcze. Jeśli mamy z tym kłopot, zawsze możemy poradzić się psiego behawiorysty.

Co zrobić gdy pies dominuje inne psy?

Za dominację u psów często uważamy jego konfliktową postawę w stosunku do innych psów. W rzeczywistości jednak zakładanie, że nasz czworonóg po prostu ma taki charakter, jest dużym błędem. Najczęściej agresja wyrażana w kontaktach z czworonogami jest winą człowieka, czy to ze względu na spore niedociągnięcia w wychowaniu pupila, czy ze względu na nasze zachowania. Pies, który przeszedł odpowiedni proces socjalizacji i miał wystarczające kontakty z innymi psami, gdy sam był jeszcze szczeniakiem, a przy tym nie przeszedł żadnej traumy, nie powinien okazywać agresji. Sposobem na to, jak oduczyć psa „dominacji”, będzie też powściągnięcie własnych emocji. Napinanie smyczy podczas spaceru, gdy tylko pupil chce nawiązać kontakt z innym psem, daje mu wyraźny sygnał o niebezpieczeństwie. Na zachowanie czworonoga negatywnie wpływa również lęk właściciela. Zabranianie zwierzęciu nawiązywania relacji z innymi psami, nadmierna kontrola czy ciągłe trzymanie na smyczy wywołują u psa frustrację. Takie zachowania to nie dominacja nad psem, tylko jego ograniczanie i z pewnością negatywnie odbije się na psychice zwierzęcia.

To, co bierzemy za oznaki dominacji u psa, może w rzeczywistości być m.in. sposobem wyrażania emocji zwierzęcia czy skutkiem błędów wychowawczych. Dlatego nie warto tak usilnie starać się podporządkować sobie pupila na każdym kroku, a raczej stworzyć z nim właściwą relację i zaskarbić sobie jego zaufanie i szacunek.

 

Więcej informacji doczytsza na stronie wamiz.pl