Niezbędnik wędkarza

Osoby, które zajmują się wędkarstwem od niedawna, czasem bywają zakłopotane w niektórych kwestiach i nie zawsze wiedzą jakiego wyboru dokonać w dziedzinie sprzętu i przynęt. Odwiedzając sklep wędkarski potrafią z tego powodu spędzić tam dość długi czas, porównując różne oferty i nie mogąc się zdecydować.

A do zgromadzenia  mają niemały zestaw. Nie sposób wymienić wszystkich potrzebnych rzeczy, bo taki podręczny zestaw zaangażowanego wędkarza zmienia się w zależności od tego, gdzie się on wybiera, jaka jest pora roku, oraz tego, na jaką rybę zamierza się zasadzić.

Skrzynka pełna skarbów

Przynęty wędkarskie, haczyki, dodatki, różne drobne elementy służące do napraw i powiększania możliwości wędki, a także osobiste rzeczy należące do wędkarza najlepiej umieścić w dostosowanej do tego skrzynce. Takie skrzynki wędkarskie obecnie są dostępne w wielu różnych opcjach wielkości, funkcjonalności i pojemności. Szczególnie warte uwagi są te skrzynki, które po otwarciu ulegają rozłożeniu i podwajają ilość dostępnego miejsca. 

Przynęty naturalne

Wybór przynęty zwykle rozgranicza się na początku do wyboru, czy ma to być przynęta naturalna, czy sztuczna. Kiedy i dlaczego warto wybrać naturalną? Naturalne przynęty są bardzo popularne i pasują do wielu metod połowu. Dobiera się je w zależności od gatunku ryby. Są one bardzo uniwersalne i tanie, dlatego też są najczęstszym wyborem początkujących i najmłodszych wędkarzy. Wśród takich przynęt można wyróżnić przynęty roślinne, jak na przykład groch, fasola, kukurydza, kasza pęczak, zboża takie jakie pszenica, owies albo konopie, czy specjalne proteinowe kulki. Zwierzęce przynęty to białe lub czerwone robaki, a także ślimaki. Jak widać możliwości jest sporo. 

Przynęty sztuczne

Poza często stosowanymi przynętami naturalnymi, są także wielokrotnego użytku przynęty sztuczne. Istnieje wiele ich rodzajów, zwykle uzależnionych od tego, jaki rodzaj ryby chcemy wybrać. Bywają modele przeznaczone nawet na bardzo trudne warunki pogodowe, na przykład do łowienia pod lodem, oraz odpowiednie do zasadzania się na duże i szczególnie silne ryby. Najczęściej stosowane w wędkarstwie spinningowym są tak zwane coblery, ponadto często stosuje się błystki oraz wykonane z gumy rippery czy twistery. Te rodzaje przynęt mogą czasem trochę kosztować, jednak na pewno są bardzo skuteczne i można zastosować je w wielu warunkach. Po wyborze przynęt warto zaopatrzyć się też w zanęty oraz w przeznaczone do ich podawania zanętniki. Przed każdym zakupem lepiej jednak dokładnie zapoznać się z przeznaczeniem każdego z akcesoriów.