Jak oduczyć kota załatwiania się poza kuwetą?

Koty z natury są bardzo czystymi stworzeniami, które przykładają ogromną wagę do kwestii higieny. Wielu opiekunów zgłasza jednak, że ich mruczki wypróżniają się poza kuwetą. Masz ten sam problem? To sytuacja nieprzyjemna i stresująca, której musisz się uważnie przyjrzeć, aby dotrzeć do przyczyny. Dowiedz się, dlaczego kot załatwia się poza kuwetą i jak go tego oduczyć!

Kot nie robi tego po złości – jaka jest zatem przyczyna?
 
Z pewnością było Ci dane choć raz usłyszeć, że kot wypróżnia się poza kuwetą, np. na dywanik w łazience czy na sofę, bo chce zrobić opiekunowi na złość. Oczywiście to nieprawda! Choć przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, żadna z nich nie jest związana z chęcią dokuczenia właścicielowi.
 
Problem z zachowaniem czystości miewają kocięta oraz koty dorosłe, które do tej pory nie korzystały z kuwety, bo nikt ich tego nie nauczył. Inną przyczyną mogą być problemy zdrowotne (np. choroby nerek, pęcherza moczowego) i zaburzenia behawioralne. Zdarza się, że na co dzień korzystające z kuwety koty nagle zaczynają znaczyć teren – dotyczy to głównie niekastrowanych kocurów i kotek w rui.
 
Jak się niejednokrotnie okazuje, powód wypróżniania się poza kuwetą jest znacznie bardziej błahy od wyżej wymienionych i możliwy do rozwiązania w ciągu chwili. Czasem jest to (zdaniem kota) brudna kuweta, niewłaściwy rodzaj podłoża (kot, który gustuje np. w żwirku silikonowym, może odmówić wypróżniania się w piasku, i odwrotnie), zbyt mała liczba kuwet lub nieodpowiednie ustawienie kuwety.
 
Jak oduczyć kota załatwiania się poza kuwetą?
 
Właśnie takie pytanie stawia wielu opiekunów. Warto jednak zastanowić się nad inną kwestią. Przede wszystkim – dlaczego kot załatwia się poza kuwetą? Możliwe odpowiedzi już znasz. Kiedy dotrzesz do faktycznej przyczyny i wyeliminujesz ją, kłopot powinien zostać zażegnany. Pamiętaj jednak o tym, aby nie zwlekać! Jeżeli bowiem kot będzie wypróżniał się poza kuwetą nagminnie, np. z powodu nieodpowiedniego żwirku czy zapalenia pęcherza, rozwiązanie problemu, czyli zmiana żwirku/wyleczenie choroby, może nie przynieść oczekiwanego efektu, jeśli zachowanie to jest już silnie utrwalone.
 
Jeśli zauważysz, że Twój pupil załatwia się poza kuwetą, choć do tej pory korzystał z niej w prawidłowy sposób, przyjrzyj się samej kuwecie. Być może rzeczywiście wymaga gruntownego mycia lub wymiany na nową. Spróbuj zmienić żwirek na inny. Taka zmiana właśnie nastąpiła? Jak zostało nadmienione wyżej, to może być przyczyną tego przykrego kłopotu. Wówczas wróć do poprzedniego podłoża. Możesz też przestawić kuwetę w inne miejsce. Obecne może nie spełniać wymogów kota, jeżeli kuweta znajduje się np. za blisko miski z jedzeniem. Zmiana położenia kuwety nastąpiła, zanim kot zaczął wypróżniać się poza nią? Spróbuj więc postawić ją w poprzednim miejscu.
 
Gdy, poza wypróżnianiem się poza kuwetą, obserwujesz inne niepokojące objawy, związane ze zmianami w zachowaniu lub/i wyglądzie kota, udaj się do lekarza. Jeśli zdiagnozuje chorobę, oczywiście natychmiast musisz podjąć leczenie. Gdy natomiast wykluczy wszelkie schorzenia, skonsultuj się z behawiorystą zwierzęcym, bo możliwe, że Twój mruczek zmaga się z problemami natury behawioralnej.
 
Czy można uniknąć problemów „kuwetowych”?
 
Nie zawsze, bo nie na wszystko masz wpływ. Im jednak z większą uwagą i bardziej świadomie zajmiesz się swoim podopiecznym, tym większe prawdopodobieństwo, że unikniesz wielu problemów zdrowotnych, behawioralnych i wychowawczych. Zadbaj o właściwe żywienie swojego podopiecznego, gdyż ma ono ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Doskonale sprawdzają się mokre karmy dla kota, jak np. karmy SPECIFIC™, bo mruczki z natury piją niewiele, a nawadnianie organizmu jest niezmiernie ważne dla zachowania jego prawidłowego funkcjonowania. Nie zapomnij o codziennej dawce aktywności fizycznej i umysłowej. Jest to szczególnie istotne w przypadku kotów, które nie wychodzą z domu. Odpowiednio zaplanowana i przeprowadzona zabawa pozwoli kotu zrealizować jego potrzeby, zachować doskonałą kondycję i świetny nastrój.
 
Jeśli cokolwiek w zachowaniu lub/i wyglądzie kota wzbudzi Twoje wątpliwości bądź niepokój, nie zwlekaj z konsultacją ze specjalistą, bo szybkie działanie to podstawa!