Samojed

Samojed to rasa zaklasyfikowana do grupy psów pierwotnych i szpiców, do sekcji północnych psów zaprzęgowych. Samojedy znane są od wielu stuleci. Pochodzą z Syberii, a dokładnie z terenów zamieszkałych przez Samojedów. Lud ten wykorzystywał te psy do polowań oraz do ciągnięcia zaprzęgów.

Samojed
Samojed (by f1ram )

Samojedy żyły bardzo blisko z ludźmi, miały nawet wstęp do ich namiotów, bo dzięki swojej obfitej sierści mogły ogrzewać ludzi podczas mrozów. Właśnie ta puchata, śnieżnobiała sierść stała się przyczyną ich sporej popularności w Europie, kiedy Rosjanie przywieźli ze sobą samojedy na stary kontynent pod koniec XIX wieku.

 

Samojedy to szpice średniej wielkości. Psy osiągają wzrost około 57 centymetrów, suki – 53 centymetry. Masa samojedów waha się w granicach od 25 do 30 kilogramów. głowa psa ma klinowaty kształt, z silną, lekko szpiczastą, ale niezbyt długą kufą. Nos powinien być czarny, a oczy brązowe albo czarne. Uszy samojeda są małe, trójkątne i szeroko rozstawione, lekko oklapnięte u szczeniaków. Puszysty, gęsty i zakończony kitą ogon jest wysoko osadzony i noszony do góry. Sierść samojeda składa się z miękkiego podszerstka i włosów okrywowych. Podszerstek chroni psa przed wyziębieniem, dlatego samojed jest odporny na niskie temperatury.

Samojed
Samojed (by Kjunstorm )

Włos okrywowy jest długi, gładki i prosty. Sierść powinna być całkowicie biała, ewentualnie kremowa, bez żadnych znaczeń i podpaleń. Dopuszczalna jest także sierść biała z biskwitem, ale biel musi być wtedy kolorem dominującym. Natomiast odcień beżowy i jakiekolwiek inne umaszczenie jest całkowicie niedopuszczalne, zwłaszcza u psów biorących udział w wystawie. Na tylniej części ud samojeda tworzą się portki.

Samojed jest bardzo żywiołowym i ruchliwym psem. Codziennie musi być wyprowadzany na długie spacery, podczas których może się wybiegać. Samojed jest bardzo pojętny i inteligentny, szybko się uczą i chętnie wykonują polecenia. Z tego względu samojedy sprawdzają się w psich dyscyplinach sportowych, głównie w agility. Samojedy mocno przywiązują się do swoich właścicieli i są im bardzo oddane. Można je trzymać w domu i bez obaw pozwolić na zabawę z dziećmi. Psy tej rasy są przyjaźnie nastawione do innych zwierząt oraz do ludzi. Szybko nawiązują kontakt z człowiekiem i nie są agresywne, co sprawia, że nie nadają się do pełnienia roli psa stróżującego. Podczas wystaw psów nie są poddawane próbie pracy.