Puli węgierski

Puli jest rasą psów zaklasyfikowaną do grupy psów pasterskich i zaganiających, w sekcji psów pasterskich (owczarskich). Pies rasy puli to pierwotny pies pasterski, wykorzystywany do prac związanych z pilnowaniem i zaganianiem stada, a także do stróżowania. Puli pochodzi z Azji.

Puli jest średniego wzrostu, mocno zbudowany, o kwadratowej sylwetce. Jest dobrze umięśniony, choć jego budowa jest trudna do określenia ze względu na bardzo obfite i długie owłosienie, co może być kłopotem przy ocenianiu poszczególnych partii ciała psa biorącego udział w wystawie. Puli cenione są za inteligencję i przyjazne usposobienie. Psy tej rasy są żywe, prowadzą aktywny tryb życia i potrzebują regularnych spacerów. Puli wykorzystuje się jako psy do pilnowania gospodarstwa albo jako psy rodzinne.

Najbardziej charakterystyczną cechą puli jest jego szata. Włosy są bardzo gęste, długie, o sznurkowej strukturze, mają tendencję do filcowania. Wyróżnia się dwie odmiany rasy puli. Jedna wyróżnia się białą sierścią, druga jest kolorowa – czarna, szara, płowa lub brązowa. Mogą występować niewielkie, białe łatki na piersi, dopuszczalne także u psów wystawowych. Sznurki powinno się rozdzielać ręcznie i często myć, nie stosuje się jednak w przypadku tej rasy czesania ani szczotkowania. Szczeniaki puli nie mają jeszcze charakterystycznych frędzli, które tworzą się z wiekiem, gdy włosy zaczynają się ze sobą splatać. Aby jednak pojawiły się sznurkowe sploty, u puli musi być zachowana właściwa proporcja między włosem okrywowym a podszerstkiem. Najdłuższe sznurki znajdują się na zadzie i na tylnej części ud, natomiast na głowie i łapach są one najkrótsze. U psów puli biorących udział w wystawie sznurki na głowie powinny opadać na oczy i pysk. Pielęgnacja szaty puli jest dość pracochłonna i wymaga od właściciela systematyczności.

Ogon psa rasy puli jest obficie owłosiony i opiera się na lędźwiach, przez co linia tułowia wznosi się lekko do góry. Wysokość psów tej rasy mieści się w granicach od 40 do 47 centymetrów w przypadku dorosłych osobników. Psy ważą około 13-15 kilogramów. Suki są nieco lżejsze – ich waga waha się w granicach od 10 do 13 kilogramów. Prawidłowa długość tułowia jest równa wysokości psa liczonej w kłębie. Oczy są ciemnobrązowe, rozmieszczone dość szeroko względem siebie. Uszy mają szerokie podstawy, łagodnie zaokrąglone końce, są wysoko osadzone, w kształcie litery V.