Boston terier

Boston terier to pies do towarzystwa, należący so sekcji małych psów molosowatych. Ich wysokość to około 40 centymetrów. Boston teriery występują w trzech klasach wagowych. Lekka obejmuje wagę do 6,5 kilograma, średnia waha się między 6,5 a 9 kilogramami, a waga ciężka to psy o masie powyżej 9 kilogramów, przy czym maksymalna dopuszczalna waga to 11 kilogramów.

Boston teriery narodziły się w Stanach Zjednoczonych. Kiedy w XIX wieku walki psów cieszyły się w USA dużą popularnością, wielu hodowców zajmowało się tworzeniem osobników najbardziej nadających się do walki. W tym celu selekcjonowano psy spełniające oczekiwane kryteria i przeznaczano je do dalszej reprodukcji.

Bostońscy robotnicy, aby wyhodować psa bojowego obdarzonego nie tylko siłą i odpornością, ale również szybkością i zawziętym charakterem, krzyżowali angielskie buldogi bojowe z białymi terierami angielskimi, dzisiaj już wymarłymi. Do wzbogacenia rasy używano także buldogów francuskich. Obecnie boston teriery nie są już wystawiane do walk, zatraciły więc w dużym stopniu bardzo agresywną naturę. Są głównie psami reprezentacyjnymi i do towarzystwa. Największą popularnością boston teriery cieszą się w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W Europie rasa stała się nieco zapomniana, ale coraz częściej sprowadza się psy właśnie z Ameryki Północnej, w celu odświeżenia europejskiej hodowli boston terierów.

Boston terier jest psem towarzyskim o dość łagodnym usposobieniu. Toleruje dzieci, ale pod warunkiem, że nie są one zbyt napastliwe wobec psa. Bez problemów przystosowuje się do nowych warunków. Jest psem bardzo czujnym i zachowuje się raczej cicho. Czuje się związany z całą rodziną, ale tak naprawdę jest oddany tylko jednemu właścicielowi i słucha się wyłącznie niego. Toleruje obecność innych psów, ale jeśli sprowokowany będzie atakował.

Boston terier może mieć umaszczenie pręgowane, ale najczęściej spotyka się psy czarne z dużymi, białymi znaczeniami na głowie, przedniej części tułowia i kończyn. Boston terier ma średniej wielkości uszy, o trójkątnym kształcie, sterczące do góry. Oczy są ciemne i dość szeroko rozstawione. Kufa jest dość krótka i nieco spłaszczona, nos czarny. Ogon jest bardzo krótki i wysoko osadzony. Sierść boston teriera jest krótka i delikatna. Nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, wystarczą regularne wyczesywania i kąpiel od czasu do czasu.